Chłopak z pianinem. O sztuce i wojnie na Ukrainie

PWN, Warszawa 2018

 

Nominacja do Nagrody Fundacji Identitas 2021

W 2013 roku na kijowskim Majdanie naprzeciwko kordonu policyjnego stanął fortepian. Spotkanie autorki z pianistą stało się początkiem opowieści o sile sztuki i poszukiwaniu tożsamości w najmroczniejszym czasie współczesnej historii Ukrainy.

To ważna książka. Ukazuje się w  czasie, gdy stosunki polityczne pomiędzy naszymi państwami znacznie się pogorszyły. Wciąż wypominane, doznane w przeszłości krzywdy, ciągle liczone od nowa dziesiątki tysięcy ofiar, nie dają widoków na dobrosąsiedzką przyszłość. Polityka prowadzona trumnami wzmaga wzajemną nienawiść. Parafrazując poetę, można powiedzieć: „Są między nami rachunki krzywd / Żadna dłoń ich nie przekreśli”. Także dłoń Ewy Sułek, ale jej książka jest przynajmniej małą iskrą nadziei, światełkiem w tunelu, próbą wzniesienia się ponad rachunki z przeszłości.
Przemysław Trzeciak, Nowe Książki

„Chłopak z pianinem” to ciekawy przegląd twórczości zaangażowanej, w której jak w lustrze odbija się współczesna Ukraina, rozdarta między europejskimi aspiracjami a ponurym dziedzictwem komunizmu.
Piotr Gajdowski, Newsweek Polska

Dużo dowiedziałam się o naszych sąsiadach od Ewy Sułek. Polecam jej książkę, bo myślę, że każdy, kto ją przeczyta nabierze ochoty, by pojechać do Kijowa. A może – co równie ważne – gdy spotka na ulicy studenta z Ukrainy, po prostu uśmiechnie się, po koleżeńsku, a nie z wyższością. Naprawdę warto.
Maria Fredro-Boniecka, Vogue Polska

Ważny, ciekawy formalnie reportaż.
ELLE Polska

Cenny głos opisujący złożoną ukraińską rzeczywistość po rewolucji godności.
Tomasz Piechal, Nowa Europa Wschodnia

 

 

 

 

 

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top